Ja Też Kiedyś Chciałem transportować ponadgabaryty. Nie Wychodziło Mi Zanim Znalazłem TO - transporter

transport gabarytów

Nie sposób przecież ukryć że tego

Czy transport maszyn zawsze musi wiązać się z wieloma trudnościami? Jak się okazuje absolutnie nie, a kluczem do uniknięcia wszelkich niedogodności jest wybór odpowiedniego wykonawcy. Nie sposób przecież ukryć, że tego rodzaju prz

Ja Też Kiedyś Chciałem transportować ponadgabaryty. Nie Wychodziło Mi Zanim Znalazłem TO - transporter transport gabarytów
esyłka nie może być obsługiwana przez niedoświadczone osoby. Przewożenie maszyn, które nierzadko warte są nawet kilkaset tysięcy złotych wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i ryzykiem, dlatego przewożący musi mieć fachową wiedzę na ten temat. Nie wystarczy, że będzie on znał podstawowe pojęcia typu czym jest transport ciężki czy też jak trafić w dane miejsce. Te zagadnienia są ważne, lecz najistotniejsze to znać zasady, którymi wiąże się szeroko rozumiany transport ponadgabarytowy. Kiedy więc szukamy firmy realizującej takie zadania, to dla własnego bezpieczeństwa i spokoju ducha zaangażujmy doświadczony podmiot. Oczywiście tacy specjaliści mogą kosztować nieco drożej, lecz bezpieczeństwo przewożonego towaru jest bezcenne. Przekonał się o tym każdy kto przeżył uszkodzenie drogiej maszyny w czasie transportu.


W przeszłości wielokrotnie widywałem przewóz ciężkiej

Transport ponadgabarytowy umożliwia przewóz ładunków o większych wymiarach niż normalnie dopuszczalnych do ruchu drogowego na drogach publicznych. Warunki przewozu takiego transportu: Ładunki mogą wynosić powyżej 42 ton. Szerokość takiego transportu może wynosić powyżej 2,5 m. Długość całego transportu: naczepa może być długa powyżej 16,5m, przyczepa może mieć długość większą niż 18,5m. Taki transport wymaga nie tylko odpowiednich zezwoleń, oraz wytyczenia odpowiedniej trasy. Czasami ze względu na różne ograniczenia warto zaplanować częściowy przewóz ładunku barkami rzeką.

Transport maszyn możemy wykonywać przy pomocy różnych rodzajów transportu także rzeką przy pomocy barek lub przy pomocy helikoptera Przy bardzo wielkich ładunkach maszyn wykorzystujemy wspomniany wyżej transport ponadgabarytowy. W trakcie takiego transportu przewozi się maszyny górnicze, rolnicze, budowlane, wykorzystywane w leśnictwie. Przewozi się także inne ładunki: silosy, zbiorniki, elementy elektrowni wiatrowych, elementy mostów (przęsła) i wież, dźwigi, jachty i inne.

Transport ciężki umożliwia przewóz wspomnianych wyżej ciężkich ładunków. W przeszłości wielokrotnie widywałem przewóz ciężkiej koparki przy pomocy przyczepy niskopodwoziowej. Kiedyś słyszałem o transporcie ciężkiej iglicy przy pomocy helikoptera.


Ma on na celu zwiększenie ogólnego

Dozwolone prawnie normy poruszania się po drogach, bardzo precyzyjnie wskazują na to, jakie środki transportu mogą się po nich poruszać i co mogą transportować. Co więc w sytuacji, gdy trzeba przewieźć ładunek, który takich norm nie spełnia? Dla tego typu ładunków stworzona została odrębna gałąź transportu, którą jest transport ponadgabarytowy,
Ten typ transportu obejmuje między innymi transport maszyn, elementów infrastruktury, czy urządzeń przemysłowych. Ładunki te wykraczają poza normy swoją masą, długością, czy wysokością. Muszą więc zawsze być transportowane w specjalnych warunkach. Te z kolei wymagają uzyskania każdorazowo stosowanego zezwolenia.
A jak taki transport wygląda w praktyce? Transport ciężki wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplecza, czyli maszyn transportujących. Poza tym, gdy normy są znacznie przekroczone, wymagany jest również pilotaż transportu. Ma on na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu znajdujących się w tym czasie na drodze.


Aby uzyskać właściwe pozwolenie należy powiadomić

Jak w praktyce wygląda transport ponadgabarytowy na terenie Unii Europejskiej?
Co zrobić, jeżeli nasza przesyłka nie mieści się w standardowych gabarytach? Z pomocą przychodzą nam specjalistyczne firmy logistyczne, które dostosowują ofertę do potrzeb klienta. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej ponadgabarytowy transport maszyn wymaga specjalnych zezwoleń, które uzyskuje się u zarządców dróg oraz w Urzędach Celnych. Poszczególne kraje różnią się czasem oczekiwania na decyzję administracyjną.
W Polsce okres oczekiwania na zezwolenie wynosi do czternastu dni. Aby uzyskać właściwe pozwolenie, należy powiadomić GDDKiA, podając dane wnioskodawcy i przewoźnika, termin transportu, dane nadawcy, szczegółowe parametry pojazdu oraz dokładną datę przejazdu przez terytorium państwa. Transport ciężki czasami oznacza ciężkie utrudnienia w ruchu drogowym lub może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego, zwłaszcza na autostradach oraz na terenach miejskich. Z tego też powodu wydawane zezwolenia niejednokrotnie upoważniają jedynie przejazdów w godzinach nocnych.